O NAS

WINNICE CZAJKOWSKI

z pokory do ziemi i vinifer

Moja przygoda z winiarstwem rozpoczęła się już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to za namową przyjaciela odbyłem pierwsze wyprawy enoturystyczne po włoskich i francuskich winnicach. Największe wrażenie wywarły na mnie wina Amarone oraz Sauvignon Blanc z rejonu Sancerre – od razu bez pamięci zakochałem się w nich. Do dnia dzisiejszego są to moje ulubione gatunek, do kanonu których pragnę się zbliżyć z własnymi winami.

Każdy następny rok, aż do chwili obecnej, obfitował kolejnymi wyprawami, począwszy od zwiedzenia winnic Starego Kontynentu poprzez Australię, Nową Zelandię , RPA oraz Stany Zjednoczone. Przez te kilka lat nieustannego zgłębiania wiedzy postanowiłem na stałe połączyć swoje życie z winiarstwem. W 2009 roku założyłem pierwszą winnicę tarasową położoną nad brzegiem rzeki Wisłok.

Początkowa euforia po dwóch latach walki z wszystkimi możliwymi przeciwnościami losu przerodziła się w zrezygnowanie. W myśl zasady „co cię nie zabije, to cię wzmocni” postanowiłem dać sobie jeszcze jedną szansę. W kolejnych latach prowadziłem winnicę już pod nadzorem mojego włoskiego przyjaciela Marcello Vaona z istniejącej od wielu pokoleń winnicy Novaia w rejonie Valpolicella, oraz zacząłem współpracować z najlepszym polskim enologiem.

W późniejszych latach postanowiłem powiększyć areał i założyłem kolejną winnicę w Łękach Dukielskich. Od tego momentu każdy kolejny rok przynosił nie tylko nowe wyzwania, którym, w większości, udało mi się sprostać, ale przede wszystkim wino wychodziło coraz lepsze. Po latach pracy z winną latoroślą założyłem winnicę właściwą w miejscowości Podniebyle.

Przez te wszystkie lata nauczyłem się wiele, jednak najważniejszą lekcją jest pokora do ziemi i do wina. To właśnie z niej wynika prawdziwy kunszt, który to ma odzwierciedlenie w zawartości butelki.